Zápasy
včera | Jakub Hovorka

Odveta za jarní čtvrtfinále úspěšná! Lvi porazili rivala z jihu

Zápasové menu

První odveta za březnové čtvrtfinále mezi Mountfieldem a Dynamem započala pod Bílou věží v klidný nedělní podvečer. Pikantní šlágr kola sledovala slušně zaplněná ČPP Aréna, ve které fanoušci vytvořili perfektní atmosféru. Netrvalo to moc dlouho, když Oskars Batna vstřelil svůj první gól v extralize a v hale to bouřilo radostí. Emoce v druhé třetině bavily fanoušky nejen v hale, ale i u televizních obrazovek. Hosté se dostali k vyrovnání až pět minut před koncem základní hrací doby – trefil se Martin Kaut. Derby šlo do prodloužení, ve kterém bombou od modré rozhodl Ralfs Freibergs. Úspěšná odveta za jarní play off sérii přinesla Lvům dva body.

První východočeské derby tohoto extraligového ročníku odstartovalo dobrým vstupem domácích. Hosté se dostali k prvnímu zakončení až po třech minutách a hned se strhla první strkanice. Pardubičtí moc nevěděli, jak se přes lví obranu dostat. Největší příležitost měl kanadský útočník Ryan Dmowski, když tečoval nahození od Martina Pláňka. Oba celky si nic nedarovaly a diváci sledovali souboj o každý centimetr ledu. ČPP Aréna se poprvé rozjásala po akci Oskarse Batny. Ten si sebral odražený puk, dostal se vedle branky Dynama a nastřelil Willovu hokejku. Od té se puk odrazil do branky a hokejisté se lvem na hrudi vedli 1:0. Pardubice chtěly hned po inkasovaném gólu srovnat. Kaut ani Dvořák recept na překonání Novotného nenašli.

Atraktivní hokej? O něj bylo pod Bílou věží postaráno nejen první třetinu, ale i ze začátku té druhé. Příležitost poslat domácí do dvoubrankového vedení měl Radovan Pavlík, ale z bezprostřední blízkosti trefil pouze brankovou konstrukci. Emoce se zvyšovaly a od poloviny utkání se začala množit vyloučení. Dávid Mudrák se dostal do střetu s Michalem Houdkem. Už to vypadalo na bitku, ale jejich potyčka skončila pouze vzájemným trestem. Vzápětí se střelec prvního gólu posadil vedle Mudráka na trestnou lavici a hosté měli možnost první přesilovky. Obrovské nasazení obou týmů vyvolalo opět strkanici. Na trestnou lavici zamířil Pláněk, Smejkal a Červenka. Po menším tlaku Dynama zahrozil domácí kapitán Tomáš Pavelka, který stejně jako Radovan Pavlík trefil tyč.

Špatná disciplína svěřenců Tomáše Martince poslala Lvy do dvojnásobného oslabení. Předcházelo tomu špatné střídání před domácí hráčskou lavicí, poté krosček hradeckého kapitána. Jenže skvělý Filip Novotný pomohl bránící trojici a nedovolil soupeřům z jihu skórovat ani při této velké příležitosti. Derby plné emocí, velké šance na obou stranách, ale Lvi i po druhé třetině odcházeli do kabiny s úzkým náskokem 1:0. Úkol do třetí periody byl tedy jasný – udržet jednobrankové vedení a nejlépe ho i navýšit. Nástup do třetí třetiny byl o něco klidnější. Ubyly strkanice a šarvátky, přibyly šance a gólové příležitosti. Před Romanem Willem se po bekhendové kličce úplně sám zjevil Jordann Perret, avšak neuspěl.

Mountfield pobýval v útočném pásmu a vynutil si početní převahu – za vysokou hůl byl vyloučen zkušený obránce Andrej Šustr. Hradečtí nedostali nápad, jak se dostat do vedení, a tak na kostce nad ledem svítil pouze jeden gól. Trenéři obou celků během přestávky zřejmě zvýšili hlas a dali svým hráčům jasné pokyny, protože od startu poslední třetiny nebyly k vidění žádné strkanice a potyčky. Pardubice se postupně vracely do zápasu, a také dokázaly udeřit. V 56. minutě nahazoval Ondřej Vála od modré čáry a trajektorii puku změnil Martin Kaut, kotouč tedy zapadl za záda bezmocného Filipa Novotného. Hosté se radovali z vyrovnání a šlágr kola mířil do prodloužení.

Původně pětiminutové prodloužení trvalou bez čtyř vteřin pouhou minutu. Po vyčkávání a snaze se usadit v obranném pásmu Dynama se dostal puk na hůl Ralfse Freibergse. Ten napřáhl až ke stropu ČPP Arény, chvíli počkal a následně z jeho hokejky vylétla pumelice, která skončila v síti soupeře. První východočeské derby, které bylo plné emocí a krásných šancí, tak patří Lvům z Hradce Králové.