Koukalův nájezd či opora Gregorc. Hradečtí se v Pchjongčchangu neztratili
Pro české hokejové fanoušky sice XXIII. zimní olympijské hry neskončily nejlépe, příznivce Mountfieldu HK nicméně potěšily alespoň výkony východočeských vyslanců. Atmosféru akce jich okusilo celkem pět – Čech Petr Koukal, slovenské trio Lukáš Cingel, Dominik Graňák a Patrik Rybár a Slovinec Blaž Gregorc. Tuzemský reprezentant se v turnaji podíval nejdále a zaznamenal i jeden pamětihodný moment, ani zbytek Lvů se však neztratil. Jak si kdo pod pěti kruhy vedl?
Petr Koukal: Historický nájezd, ale i zklamání z neúspěchu
Češi na ostře sledovaná klání nepřijeli jako hlavní favorit, přijali spíše roli nebezpečného vyzyvatele z druhé vlny. Navzdory úvodnímu trápení s domácí Koreou však Jandačovy ovečky vyhrály skupinu, ve čtvrtfinálovém dramatu přetlačily nepříjemné Spojené státy a začaly se ozývat hlasy: Je tohle po dvacet let starém triumfu v Naganu konečně další moment, na který se bude ještě dlouho vzpomínat?
Nevyšlo to, po ofenzivním trápení s Olympijskými sportovci z Ruska byla až příliš velkým soustem i Kanada v boji o třetí místo. „V zemi, kde by výhra v zápase o bronz znamenala vše“, jak naznačil před utkáním s kolébkou hokeje slavný Jeremy Roenick pro americkou NBCSN, tak po porážce 4:6 zavládl smutek z nepopulární čtvrté pozice. Medailové oslavy z velké akce, které se každoročně odkládaly už pětkrát, nepropukly ani na šestý pokus.
Hlavně v duelu s USA nicméně Petr Koukal rozdával radost nejen hradeckým divákům, nýbrž i celému národu. Zápas s urputným soupeřem totiž dospěl až do samostatných nájezdů, po kterých si svět už navždy bude pamatovat jen dvě jména – Pavel Francouz a Petr Koukal. Prvně jmenovaný všechny americké pokusy vychytal, druhý jediným zásahem rozhodl. Celkem si „Kouky“ na své první olympiádě v kariéře vyzkoušel všech šest duelů.
Slovenské trio: Velkolepý start přebit hořkým koncem
Hned během prvního dne hokejového turnaje se Slováci postarali o obrovskou senzaci – přemohli totiž 3:2 ruský výběr, podle mnohých největší aspiranty na zlato! První vyhrání však z kapsy vyhání, což platilo i u českých sousedů. Ve zbývajících zápasech podlehli 1:2 Spojeným státům, 2:3 Slovincům a v kvalifikaci o čtvrtfinále v Gangneungu se před zámořským soupeřem sklonili podruhé. Střetnutí o vše skončilo 1:5, letošní olympiáda tak pro výběr zpod Tater skončila neúspěchem.
Jeho dres oblékli tři hráči Mountfieldu HK. Patrik Rybár do hry jako trojka nezasáhl, ale ve skupinovém utkání s USA kryl záda Jánu Lacovi. Lukáš Cingel naskočil do všech čtyř představení, do statistik se však zapsal jen jedním dvouminutovým trestem. Nejvýrazněji byl na očích Dominik Graňák – jeden z nejzkušenějších svěřenců trenéra Craiga Ramsayho získal čtyři body za stejný počet asistencí. Coby obránce byl aktivní i směrem kupředu, když na soupeřovy gólmany celkem vyslal sedm střel.
Blaž Gregorc: Čtyři body a nešťastný zápas o vše
Několik let po senzačním postupu do čtvrtfinále v Soči se Slovinci chystali napsat další úspěšnou kapitolu i v Pchjongčchangu. Ve skupině k ní měli výborně nakročeno, když zdolali USA i Slovensko a obsadili druhou příčku. Fanoušci svým oblíbencům odpustili i debakl 2:8 s Rusy, startujícími pod olympijskou vlajkou. Rána však přišla ve vyřazovací fázi – nad hratelným Norskem Slovinci dlouho vedli, vyrovnávací branka Kristiansena je však dokonale paralyzovala a Bonsaksen v prodloužení rozhodl.
I přes zklamání v podobě vikingské hráze však právě Blaž Gregorc odehrál velmi solidní turnaj a v sestavě finského lodivoda Kariho Savolainena patřil k nejvytíženějším mužům. Pouze tři obránci nasbírali v Koreji více bodů než on, své zemi přispěl jednou brankou a třemi přihrávkami. Skóroval právě proti svým hradeckým spoluhráčům ze Slovenska, když se při výhře 3:2 trefil v přesilové hře zkraje druhé dvacetiminutovky. Po Janu Mursakovi byl Blaž na této akci druhým neproduktivnějším Slovincem.