Zpátky do hry, znovu na hokej! Hradec hostí vicemistry ze Zlína
Poslední utkání odehráli hradečtí hokejisté v úterý, teď už je ale pauza od zápasového kolotoče Tipsport extraligy u konce. Nedělní zápas už je na spadnutí a v 17:30 padne úvodní buly souboje 10. kola, ve kterém se Hradec pokusí natáhnout bodovou sérii na osm zápasů v řadě. Soupeřem mu však budou zlínští Ševci, vicemistři z loňského ročníku. Bude to jistě tvrdý oříšek, ale hráči Mountfieldu udělají vše proto, aby ho rozlouskli!
Páteční utkání ve Vítkovicích mají hokejisté Mountfieldu HK odložené, proto je jejich dalším soupeřem až loňský finalista – tým PSG Zlín. Proti nepříjemnému soupeři budou chtít Hradečtí vyhrát za tři body, což se jim doma nepodařilo od prvního utkání s Třincem. „Na zápas se budeme poctivě připravovat a budeme chtít urvat všechny tři body. Platí u nás, že jdeme zápas od zápasu a každé utkání chceme vyhrát!“ hlásí před dalším domácím duelem útočník Vladimír Škoda.
Hra východočeského mužstva je charakteristická bojovností, důrazem a urputností. Tyto prvky budou chtít hráči přenést i do utkání se Zlínem. „Každý hráč má svou roli, a tu musí plnit. Rozhodně musíme být lepší v koncovce, aby nám tam padalo více gólů,“ říká odhodlaně.
Ačkoliv se Hradci prozatím nedaří vstupy do domácích utkání, body i tak získává. Ve třech dosavadních zápasech na vlastní půdě Hradečtí vždy jako první prohrávali, přesto dohromady vytěžili 6 bodů. Že by to byla taktika, Vladimír Škoda odmítá. „Žádný tajný recept to není (směje se). Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby se nám podařilo vstřelit rychlé branky, abychom soupeři odskočili na rozdíl dvou nebo tří gólů a dohrávali zápas s větším klidem. Zatím se nám ale daří zápasy vyrovnávat a otáčet, a za to jsme pochopitelně rádi,“ komentuje domácí dramata hráč s číslem 16.
Další sezóna Zlínu šitá na míru?
Zlínský hokejový klub byl založen dělníky Baťových továren už v roce 1929 pod názvem SK Baťa Zlín. Nejlepšího umístění v československé lize dosáhl tehdejší Gottwaldov v sezóně 1984/85, kdy skončil na třetím místě. Jinak se Ševci tehdy pohybovali spíše ve druhé polovině ligové tabulky a na lepší a hojné časy se začalo blýskat až v samostatné české nejvyšší soutěži.
Zlín se hned ve své druhé sezóně mezi českou elitou umístil na druhé příčce a vedl ho Vladimír Vůjtek starší, v současnosti trenér slovenského národního týmu. Výhry v extralize se Zlínští dočkali v sezóně 2003/04. Po základní části byli sice druzí, ale v play-off zvládli úspěšně všechny kroky a ve finále porazili Slavii 4:1 na zápasy. Poslední velký úspěch zlínského týmu se váže k minulému ročníku, kdy dokázal vyhrát základní část a v play-off nakonec dokráčet ke stříbrným medailím po prohraném finále s plzeňskými indiány.
Žádné dramatické odchody či příchody
Změny na všech pozicích a kompletní přebudování kádru? Nic takového se ve Zlíně před sezónou nekonalo. Ševci prožili povedenou sezónu a jejich kádr rozhodně neoslabil. Ba naopak se spíše stabilizoval a obranné řady například vyztužil sedmatřicetiletý zkušený bek Jiří Marušák, který do Zlína zamířil z Pardubic. Jedna persona však Zlín opustila, a to gólman Jakub Štěpánek, jenž si to namířil do lotyšské Rigy, hrající KHL.
Svatyni zlínského týmu tak střeží Luboš Hořčička s talentovaným mladým gólmanem Liborem Kašíkem, kterému skončilo hostování v Olomouci. Do popředí se však také dere Tomáš Štůrala ze Šumperka a Zlín si tak s brankáři těžkou hlavu dělat nemusí, má rozhodně z čeho vybírat. Smlouvu pak prodloužili dva útočníci Petr Čajánek s mladičkým buldokem Zdeňkem Okálem.
Největší hvězdy Zlína
Petr Čajánek
Trojnásobný mistr světa nezačal letošní sezónu bodovými hody, ale pro tým je stále velkým přínosem. Petr Čajánek plní společně s Petrem Leškou podobnou roli, jakou má na starost například Martin Straka v Plzni. Svým spoluhráčům dodává novou energii a sám dokáže rozhodovat zápasy.
Petr Leška
Patří k největším oporám zlínského extraligového klubu, ve kterém působí již jedenáct let se dvěma ročními přestávkami, kdy hrál za Plzeň a pražskou Spartu. Se Zlínem získal v sezóně 2003/04 jediný mistrovský titul v historii klubu.
Radim Tesařík
Táhne mu na čtyřicítku, ale věk jakoby se u něho zastavil. Stále patří k největším pilířům zlínských zadních řad a dokáže být také nesmírně produktivní. V minulém ročníku si za 41 zápasů připsal na beka krásných 23 bodů. Letos navíc načíná svoji jubilejní dvacátou sezónu.
Ševci prozatím neustálili své výkony
Pardubice - Zlín 1:2
Zlín – Kometa 4:3 sn.
Slavia - Zlín 6:0
Zlín – Vítkovice 1:3
Chomutov - Zlín 3:4 sn.
Zlínští v tomto ročníku předvádějí nevyrovnané výkony. Výhry se střídají s porážkami, což Ševcům zaručuje osmé místo, hned za hradeckým Mountfieldem. Oba týmy jako by měly rády hru v prodloužení, protože ji v této sezóně okusily už čtyřikrát. Zlín ale nikdy v prodloužení neskóroval ani neinkasoval, vždy došlo až k samostatným nájezdům. V této dovednostní soutěži třikrát vyhrál, nestačil jen na Kladno.
Za tři body vyhráli Valaši doma proti Karlovým Varům a v Pardubicích. Naopak ani jeden bod nezískali s Vítkovicemi, v Třinci a na Slavii - posledním dvěma jmenovaným navíc nedokázali vstřelit ani jednu branku a prohráli 0:3, respektive 0:6! Poslední utkání sehráli v Chomutově, kde zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech, když ještě pět minut před závěrečnou sirénou prohrávali o dvě branky.
Hradečtí se zkušenostmi z týmu soupeře a naopak
V hradeckém dresu se objevila hned pětice současných hráčů Zlína, ale pouze Oldřich Horák odehrál za východočeský klub více než jedno utkání. V sezóně 2010/11 nastoupil k 29 zápasům, o dva roky později přidal třicátý start. Díky loňské a předloňské spolupráci Zlína a Hradce Králové na východě Čech vypomáhali také Petrové Holík a Zámorský nebo Zdeněk Okál, který se zároveň dokázal střelecky prosadit.
Z kádru Mountfieldu si ani jeden hokejista nezahrál jako domácí na stadionu Luďka Čajky.
Sestavy z minulého utkání | |
---|---|
Kantor – Vydarený, Harant, Mikuš, Pláněk, Frühauf, Ptáček, Plašil – Šimánek, Mertl, Dej – Květoň, Langhammer, Kudrna – Škoda, Červený, Tvrdík – Rousek, Knotek, Švihálek. Trenér: Peter Draisaitl. | |
Horčička – Marušák, Valenta, Matějíček, Řezníček, Tesařík, Urbanec – Balaštík, Leška, Kubiš – Ondráček, Čajánek, Veselý – Honejsek, Holík, Čech – Okál, Melenovský, Köhler. Trenér: Rostislav Vlach. |
TOP foto: Petr Kraus