Představujeme 2. třídu: Patron Aleš Jergl, trenér Emil Veselý
Každá mládežnická kategorie Mountfieldu HK má svého patrona. Na hráče 2. třídy, kterou vede jako hlavní kouč Emil Veselý, dohlíží Aleš Jergl. Ten si s malými caparty zatrénoval, předal pár rad a zavzpomínal na své hokejové začátky. A jak hradecký hokejový ročník 2012 funguje? Jaký je běžný program hradeckých nadějí? To prozrazuje zase Emil Veselý.
Patron Aleš Jergl: Rád se za klukama přijdu opět podívat
Patronem druhé nejmladší kategorie je forvard Aleš Jergl, jenž přišel na východ Čech z Olomouce. Jak s hokejem šikovný útočník začínal? „Moje hokejové začátky byly do 3. třídy v Kroměříži. Dá se říci, že to bylo úplně jiné... Dnes jsou děti skoro pořád na ledě. V době, kdy jsem začínal já, jsme byli na ledě třeba jednou za dva dny. Méně náročné to asi nebylo, ale určitě se méně trénovalo,“ vzpomíná hradecká šestadvacítka.
Hráči se často ve svém volném čase věnují i jiným sportům. S čímž může naprosto souhlasit i bruslivý útočník. „Každý dnešní hokejista hraje fotbal, plave... Mě celkově bavily všechny sporty, takže jsem jezdil na kole nebo lyžoval,“ prozrazuje. A chtěl by si v budoucnosti vyzkoušet trénovat malé hokejisty? „Nad tím jsem ještě nepřemýšlel. Ale určitě bych chtěl zkušenosti, které za svou kariéru nasbírám, předávat někomu dál,“ je si jistý nadějný útočník.
A jak probíhala návštěva tréninku kategorie, které je patronem? „Podle mě je to pro kluky čest, když vidí hráče z A-týmu, kteří jsou třeba jejich vzorem. Pro ně i pro mě to bylo super. Zahrál jsem si s nimi i hokej, takže spokojenost,“ popisuje.
Co si forvard myslí o tomto projektu, kdy má každá třída svého patrona? „Je to super, v Olomouci nic takového nebylo. Zjistil jsem až tady, že něco takového existuje. Bylo strašně super vidět, jak jsou kluci rádi, že jsem se tam byl podívat. Pokud bude nějaký volný čas, rád se za nimi opět přijdu podívat,“ zakončuje Aleš Jergl.
Hlavní trenér Emil Veselý: Jsme jeden velký tým
Hráči žákovské kategorie chodí na led třikrát až čtyřikrát týdně, zápasy pak hrají jednou za čtrnáct dní. „Volné víkendy se snažíme vyplňovat přátelskými utkáními se soupeři z okolí, abychom nemuseli jezdit daleko. Samozřejmě v průběhu sezóny jezdíme i na větší turnaje,“ upřesňuje kouč Emil Veselý. Velkou motivací jsou pak pro mládežníky větší duely s týmy jako je Liberec nebo Sparta. „Snažíme se, aby kluci hráli tyto velké zápasy, je to pro ně atraktivní. Koukají na starší kluky v extralize, znají jejich týmy. Potom si připadají velmi podobně,“ prozrazuje.
Hradečtí „druháci“ hrají minihokej, tedy 4+1, některé turnaje dokonce pouze 3+1. Co tedy na trénincích procvičují? „Hodně se věnujeme bruslení, se kterým nám pomáhá Patrik Stehno. Také technice s hokejkou a vedení kotouče, aby měli kluci dobře naučené základy. A ve starších kategoriích se mohli jen zdokonalovat,“ popisuje. A jak je to s útočníky a obránci? „Vůbec ještě hráče nerozdělujeme, chceme po nich, aby všichni hráli všechno. Aby dávali góly a pomáhali našim gólmánkům,“ mluví o náplních tréninků.
Už od útlého věku se hradecké naděje učí držet jako tým pospolu, což potvrzuje i jejich lodivod. „Myslím si, že kluci jsou obrovská parta už takhle malí. Scházejí se i mimo zimák, pořádají doma různé oslavy. Všechno dělají spolu, je to jeden velký tým,“ je rád za dobrou atmosféru v kabině. Jak probíhá komunikace v trenérském týmu? „Nemáme problém se na ničem domluvit, na obsazení tréninků ani zápasů. Jsem velice spokojený jak funguje hráčský i realizační tým,“ váží si spolupráce se svými kolegy.
Takto malým hokejistům je potřeba se neustále věnovat a rozvíjet jejich schopnosti co možná nejvíce. „Pokaždé jsme na ledě minimálně čtyři trenéři. Ale víceméně celou sezónu nás je šest sedm dospělých. Každý trénink máme na čtyři pět stanovišť, když jsou náročnější, jsou na nich dva trenéři. Snažíme se, aby děti celý trénink bruslily, aby se hýbaly a nikde nestály. Pouze tím, že cvičení budou dělat, se budou zdokonalovat,“ vysvětluje důležitost tréninků.
Své vzory často hokejisté Mountfieldu nacházejí v hráčích hradeckého A-týmu. Chodí se společně dívat i na zápasy? „Kluci chodí sami, ale měli jsme v srpnu příměstský tábor, kde jsme vzali všechny kluky na přípravné utkání A-týmu, pokračuje. Jak se mladí hráči chovali během tréninku se svým patronem Alešem Jerglem? „Kluci se chtěli Alešovi ukázal, myslím si, že to bylo hodně vidět. My, co s nimi chodíme pravidelně, tak jsme tu změnu mohli pozorovat. Na stanovišti, které měl Aleš, chtěli opravdu předvést, jak jsou šikovní. Aby je mohl pochválit. Je super, že se přišel podívat, děti o tom mluví doteď,“ popisuje radost svých svěřenců.
Jak se vůbec bývalý obránce Hradce Králové dostal ke své práci? „K trénování jsem se dostal, když jsme se potkali s Patrikem Stehnem jako spoluhráči v České Třebové. Povídal mi o tom a mě to zaujalo. Začal jsem s ním trénovat, dělat mu asistenta. Už to jsou čtyři roky, co jsem začal. Teď mám důvěru a můžu vést druhou třídu. Ohromně si toho vážím, že jsem ji dostal a můžu si to vyzkoušet. Opravdu mě ta práce baví. Doufám, že budu moct v trénování pokračovat,“ doufá kouč mladíků.