Hradecká ligová bilance #4: Soupeři nedávní i dávno minulí
Poslední část série článků věnované historické královéhradecké extraligové bilanci se všemi jeho soupeři připomene celky, které momentálně v nejvyšší české soutěži nepůsobí. Na některé z nich mají fanoušci Lvů i sami hráči ještě čerstvé vzpomínky, jiné už pod Bílou věž nezavítaly pěknou řádku let. I s těmito soupeři ale Východočeši sehráli důležité bitvy a vyhrocené duely a zažili proti nim jak radostné chvíle, tak momenty absolutního zmaru.
Soupeři jsou seřazeni dle celkové úspěšnosti, s jakou se proti nim Hradci dařilo. Následující pětka týmu sice aktuálně extraligový prapor nenese, mnohdy se ale jedná o jedny z nejtradičnějších účastníků nejvyšší ligy a dokonce její několikanásobné šampióny. Zahrnuty jsou veškeré extraligové zápasy základní části, play off a skupiny o udržení, tedy včetně sezóny 1993/94.
Slavia Praha – nejoblíbenější ze všech soupeřů
Sešívaní zažívali své největší úspěchy na začátku nového tisíciletí pod taktovkou Vladimíra Růžičky, který paradoxně nyní vede lavičku Hradce Králové. Ten proti Pražanům odehrál celkem 8 duelů, šest z nich vyhrál a jen jedinkrát nebodoval. Celková úspěšnost 75 % je nejvyšší ze všech soupeřů, stejně jako 79 % všech možných získaných bodů v základní části.
Slávisté ve svých zatím posledních dvou sezónách gólově i herně strádali, což je v roce 2015 stálo sestup do 1. ligy, kde působí doteď. Hradci dokázali vstřelit průměrně jen 1,75 gólu na zápas, což je nejméně ze všech jeho soků. Právě Slavia se ale postarala o jednu z nejhorších hradeckých extraligových vzpomínek vůbec. V jednom z klíčových duelů baráže 1994 tehdejší Stadion podlehl doma právě Sešívaným 5:6, když jejich triumf neřídil nikdo jiný než Vladimír Růžička, který vstřelil vítěznou branku a připsal si tři body.
Chomutov – domácí nadvláda a nejlepší první třetina historie
Chomutovští Piráti působili v české extralize naposledy před dvěma lety, shodou okolností také pod vedením nynějšího kouče Hradce. Nyní kvůli finančním potížím stále není jasné, zda Chomutov vůbec sestaví seniorský tým. Východočeši na Piráty vzpomínají jen v dobrém, doma proti nim shrábli 80 % možných bodů a celková úspěšnost výher 70 % je druhá nejlepší. Loupežné nájezdy na hradeckou branku dokázala východočeská defenzíva úspěšně eliminovat, 1,85 inkasovaných branek na zápas je třetí nejlepší číslo po Varech a Slavii.
Veselo bylo na soutoku Labe a Orlice třeba 17. ledna 2017, kdy Lvi rozprášili Severočechy 9:3, devět branek přitom vstřelili jen třikrát v historii. Hned v první třetině naládovali chomutovskou branku pěti kousky, což se jim během jedné třetiny povedlo už jen jednou. Rudolf Červený přestřelku řídil čtyřmi asistencemi, takový počin nezopakoval žádný jiný hradecký hráč. Celkem pětkrát se proti Pirátům radoval hradecký gólman z nuly, třikrát to byl během první sezóny Mountfieldu HK Pavel Kantor, dvakrát zase Jaroslav Pavelka, který slavil 23. ledna 2018 své první kariérní extraligové čisté konto. Další přišlo 21. prosince téhož roku, kdy Hradec slavil výhru 5:0 oděn symbolicky v zelených vánočních dresech.
Kladno – první historický hradecký soupeř
Když 14. září 1993 odstartoval vůbec první ročník samostatné české nejvyšší soutěže, byl u toho i královéhradecký hokejový tým. Historický debut si Stadion odbyl na horkém kladenském ledě, kde prohrál 2:4. V 11. minutě jako první Hradečák zvedal ruce k nebesům po vstřeleném gólu Radomír Brázda za asistence Martina Filipa. Středočeši tehdy ovládli celou základní část a i v zápasech proti Hradci zářila mladičká „Blue Line“ Vejvoda-Patera-Procházka. V sezóně 1993/94 sice Východočeši Kladno nezdolali, vše si ale vynahradili už jako Mountfield HK v pozdějších letech.
Lvi se totiž od té doby střetli s Rytíři osmkrát, sedmkrát slavili výhru a přišli jen o čtyři body. V ročníku 2013/14 dokonce posbírali do tabulky všech 12 bodů, což se jim poté proti jednomu soupeři podařilo jen pětkrát. Zajímavostí je, že celkových 12 duelů přineslo 12 různých výsledků. Kladno je v Hradci čtvrtým nejnavštěvovanějším týmem s průměrem 5391 diváků, hodně tomu pomohl i vyprodaný zápas 29. října 2019, kdy do ČPP Arény poprvé zavítal v roli hráče Jaromír Jágr. Kladno je spolu s Pardubicemi a Brnem jediným týmem, na který bylo v Hradci v základní části vyprodáno.
Jihlava – první hradecké body a vstupenka do baráže
Dukla je po Brnu nejúspěšnějším hokejovým celkem na našem území, když dokázala československou nejvyšší soutěž ovládnout hned dvanáctkrát. Momentálně ale Ježci hrají až druhou nejvyšší soutěž a vypadá to, že do extraligy se před stavbou plánované nové arény jen tak nepodívají. 21. září 1993 si Hradec za remízu 3:3 na Horáckém zimním stadionu připsal svůj vůbec první bod do tabulky extraligy. Na konci ročníku spolu oba kluby sehrály sérii o udržení, ve které Jihlava za vydatného přispění svého nynějšího kouče Viktora Ujčíka poslala Stadion do baráže. V posledním duelu nezabránily prohře 4:7 ani dvě branky Tomáše Martince.
V celkovém účtování se ale Lvům proti Dukle poměrně dařilo, svědčí o tom nejvyšší domácí průměr vstřelených branek, který se zastavil na čísle 4. Celkový průměr 3,17 dosažené branky na zápas je pak druhý nejlepší, nutno ale podotknout, že vzorek 12 zápasů je velmi malý. Památným datem je pak 22. říjen 1993, kdy se stal jeden z nejslavnějších královéhradeckých odchovanců Jan Hrdina ve svých 17 letech, 8 měsících a 17 dnech nejmladším extraligovým střelcem Hradce vůbec. Je zatím jediným hokejistou, který za Východočechy v extralize skóroval před dovršením plnoletosti. Poté si odkroutil 7 sezón v NHL a na sklonku kariéry oslavil švédský titul s týmem HV71 sídlícím v Jönköpingu.
Jindřichův Hradec – nejméně zápasů, zato obrovské přestřelky
Vajgar má na kontě jedinou extraligovou sezónu, po ročníku 1993/94 se s nejvyšší soutěží stejně jako Hradec rozloučil. A zatímco na východ Čech se extraligové boje vrátily, Jihočeši od té doby brázdí výhradně nižší soutěže. Oba týmy spolu tedy sehrály pouhé čtyři duely, ty však rozhodně stály za to. Třeba v 5. kole 26. září 1993 se Hradec doma radoval ze své vůbec první extraligové výhry 2:1, kterou zařídil Jiří Zadražil a vítězným gólem ji stvrdil svým prvním kariérním zářezem tehdy dvacetiletý Tomáš Martinec.
Ve všech dalších vzájemných zápasech padalo nebývale mnoho gólů, většina puků ale skončila v hradecké brance. Jindřichův Hradec Lvům na svém ledě dvakrát nadělil sedmičku a celkově vstřelil Východočechům průměrně 5 gólů na zápas! Celkový průměr je dokonce 8,5 branky, 21. ledna se pak na jihu Čech zrodila remíza 7:7 a více branek nikdy v žádném hradeckém extraligovém střetnutí nepadlo. Stadion se pak s Vajgarem dvakrát střetl ještě v baráži 1994 a i když s ním ve dvou utkáních neprohrál, nejvyšší soutěž stejně jako jeho soupeř neuhájil.